Kącik logopedyczny

Zajęcia logopedyczne

We wrześniu każdego roku w przedszkolu przeprowadzane jest przesiewowe badanie mowy w grupach wiekowych: 4 – 5 – 6 latków. Badanie przesiewowe mowy jest przeprowadzane indywidualnie. Na podstawie wyników badań, dzieci, które wymagają opieki logopedycznej, zostają objęte terapią logopedyczną.

• Zajęcia logopedyczne prowadzone są w zespołach 2 – 3 osobowych bądź indywidualnie według ustalonego harmonogramu w atmosferze spokoju, akceptacji i wspólnej zabawy.
  • Czas trwania zajęć logopedycznych jest dostosowany do potrzeb oraz indywidualnych możliwości dziecka.
  • Każde dziecko objęte terapią przynosi na zajęcia zeszyt, do którego wpisywane są ćwiczenia oraz wskazówki do pracy w domu, w celu utrwalania osiągniętych efektów. Brak zeszytu skutkuje brakiem zaleceń do pracy w domu. Istotną stroną pracy z dzieckiem jest systematyczność i rytmiczność – dłuższe przerwy w pracy powodują cofnięcie się nabytych umiejętności.

Rodzice – pamiętajcie!

• Wypowiedzi osób z najbliższego otoczenia powinny być poprawne.
  • Do dziecka mówcie dużo, ale powoli, wyraźnie, krótkimi zdaniami, o rzeczach dla niego zrozumiałych.
  • Nie gaście naturalnej skłonności dziecka do mówienia obojętnością, cierpką uwagą lecz słuchajcie uważnie, zadawajcie pytania.
  • Nie należy wymagać zbyt wczesnego wymawiania poszczególnych głosek. Dziecko nie przygotowane pod względem sprawności narządów artykulacyjnych, niedostatecznie różnicuje słuchowo dźwięki mowy, a zmuszone do artykulacji zbyt trudnych dla niego głosek, często zaczyna je zniekształcać, wymawiać nieprawidłowo. Tworzymy u dziecka w ten sposób błędne nawyki artykulacyjne, które jest bardzo trudno zlikwidować.
  • Dziecka leworęcznego nie należy zmuszać do posługiwania się prawą ręką, naruszenie sprawności ruchowej zaburza funkcjonowanie mechanizmu mowy, prowadzi często do zaburzeń mowy, a szczególności do jąkania.

Uwaga rodzice!

Istnieją czynniki wpływające na rozwój wad wymowy, które możecie zminimalizować lub wyeliminować. Należą do nich:

• Długie używanie smoczka (ze smoczka całkowicie należy zrezygnować do 12 miesiąca życia).
  • Picie z butelki ze smoczkiem.
  • Korzystanie z kubków niekapków oraz innych butelek z twardym ustnikiem poniżej 7 roku życia.
  • Podawanie dzieciom rozdrobnionych, przetartych pokarmów.
  • Nieprawidłowe oddychanie (przez usta).
  • Wysokie technologie (telefon, komputer, tablet, telewizor). Najcenniejsze dla rozwoju dziecka są tradycyjne zabawki (klocki, lalki, samochody), ponieważ to właśnie one wpływają pozytywnie na prawidłowy rozwój i przygotowują dziecko do radzenia sobie w różnych sytuacjach.